Děti a digitální technologie
Dítě a digitální technologie rok po roce...nebo krok po kroku?
- Víte kolik času je doporučeno dětskými lékaři (pediatři, dětští neurologové, psychologové, psychiatři) strávit užíváním mobilu, PC, tabletu, notebooku, TV a jinými?
- Víte kolik času denně a čím stráví Vaše dítě na internetu a sociálních sítích?
Digitální technologie jsou s námi sice už dlouho ale jejich vliv na náš každodenní život se postupně rozpíná ve všech sférách života včetně vlivu na ty nejmenší. A to radikálním způsobem změnilo to, jak děti od toho nejútlejšího věku tráví volný čas. Pro někoho nepodstatné, vždyť je to volný čas, ale opak je pravdou. Je nesmírně důležité to, JAK efektivně děti v jakémkoliv věku tráví volný čas. A to hlavně pro jejich další neuro-psycho-sociální i fyzický rozvoj.
Celý článek ohledně vlivu digitálních médií na zdravý vývoj dětí najde na www.pediatriepropraxi.cz
Doporučené časy spánku a užívání digitálních technologií pro danou věkovou kategorii:
- 0-18 měsíců: NEDOPORUČUJE se užívat žádná média kromě videohovoru
- 18 -24 měsíců: velice omezeně a jen kvalitní obsah - www.decko.ceskatelevize.cz, www.digital- nizdravideti.cz
- 2 - 6 let: max. 1h/denně! (vyhnout se obrazovkám během jídla, na uklidnění dítěte, 1h před spaním,...)
- 6 - 10 let: max. 1h/denně k zábavě (spánek 9-12h/denně, neužívat 1h před spaním, rodičovský software, rovnováha mezi on-line a off-line světem, vzdělávání rodičů a jejich dětí - např. e-bezpeci.cz (kyberšikana, bezpečný internet), budsafeonline.cz (kurz pro děti o bezpečných online zásadách), faketicky.cz (mediální gramotnost),)
- nad 11 let: max. 1h/denně na sociálních sítích - RIZIKOVÁ, OHROŽENÁ SKUPINA! (dostatek spánku, pohybové aktivity, sledujte rozvoj patologických faktorů rizikových faktorů: únava, poruchy spánku, zhoršující se prospěch, závislost, úzkosti, deprese, snižující se spokojenost se životem, opakované spory o časových limitech na internetu, negativní emoce po komunikaci v on-line prostoru na sociálních sítích, videohrách,...)
Screening sociálních médií: (Clark DL, Raphael JL, McGuire AL. HEADS 4 : Social Media Screening in Adolescent Primary Care. Pediatrics 2018; 141(6). DOI: 10.1542/peds.2017–3655.)
Jaké sociální sítě a aplikace pravidelně používáš?
- Jak dlouhou dobu většinou na sociálních sítích denně trávíš? Pokud více než 120 minut denně, navrhněte dospívajícímu, aby soustavně sledoval a omezoval čas používání těchto aplikací.
- Myslíš, že používáš sociální sítě příliš? Pokud je odpověď ano, zeptejte se, zda zkoušel/a tu‐ to situaci nějak řešit a s jakým výsledkem.
Máš pocit, že sledování sociálních sítí zvyšuje nebo snižuje tvé sebevědomí?
- Stal/a jsi se někdy obětí kyberšikany, sextingu nebo online sexuálního obtěžování? Pokud je odpověď ano, zvažte doporučení konzultace s psychologem nebo odkažte na linku Dětského krizového centra "Rizika kyberprostoru": 778 510 510, problem@dite‐ krize.cz, či anonymní internetovou poradnu poradna.e‐bezpeci.cz
Zdroje: www.pediatriepropraxi.cz, HEADS 4 : Social Media Screening in Adolescent Primary Care. Pediatrics 2018